بسم الله الرحمن الرحیم
وب ساز
ثبت نام ورود
اصول سئو در طراحی سایت

اصول سئو در طراحی سایت

در قسمت اول مقالات بهینه سازی به نام سئو در طراحی سایت تاریخچه مختصری از موتورهای جستجوگر بیان شد در این قسمت قصد داریم تا اصول که موتورهای جستجو معمولی از آن پیروی می کنند تحت عنوان اصول سئو در طراحی سایت بیان کنیم.

برای اینکه شما بتوانید درک درستی از جستجوگرها به دست آورید لازم است تا در ابتدا از ساختار موتور های جستجوگر اطلاع حاصل کنید. اجزای اصلی موتور های جستجوگر شامل موارد زیر می باشد:
جزء عنکبوتی – یک برنامه شبیه مرورگر می باشد که وظیفه آن دریافت صفحات سایت است.
جزء خزنده –   برنامه ای است که به طور خودکار تمامی لینک های موجود در صفحات وب را بررسی می کند.
جزء نمایه ساز – برنامه ای است که به تجزیه و تحلیل صفحات وب دانلود شده توسط اجزای عنکبوت و خزنده می پردازد.
جزء پایگاه داده – وظیفه ذخیره سازی صفحات دانلود شده و پردازش شده را به عهده دارد.
جزء نتایج موتورهای – عصاره نتایج جستجو  از پایگاه داده می باشد.
جزء وب سرور – سروری می باشد که مسئول تعامل بین کاربر و دیگر اجزای موتور جستجو است.

دقت در اجزای موتور های جستجوگر و خواندن توضیحات که در ادامه مقاله اصول سئو در طراحی وبسایت آورده خواهد شد می تواند به شما درک صحیحی از اصول سئو در طراحی وب سایت بدهد.
صفحات عنکبوتی یا Spider دقیقا مانند یک مرورگر وب سایت عمل می کند با این تفاوت که یک مرورگر به نمایش اطلاعات موجود در صفحات وب سایت می پردازد در حالی که اجزای عنکبوتی هیچ اجزای بصری نداشته و بطور مستقیم با کد HTML سایت شما در ارتباط خواهد بود مانند گزینه که در مرورگرها برای دیدن کد های استاندارد منبع HTML وجود دارد.

جزء خزنده موتور های جستجوگر تمامی لینک های موجود در صفحاتی که عنکبوت به او اعلا م کرده است بررسی می کند و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. لازم به یاد آوری می باشد که خزنده ها فقط لینک ها را مورد بررسی قرار می دهند و خزیدن در زیر لینک ها در حال حاضر برای آنها مقدور نمی باشد
بخش نمایه ساز در موتور های جستجوگر تمامی اجزای طراحی سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد این اجزا می توانند شامل هدر وب سایت ، متون در طراحی سایت ، فونت در طراحی و سایر ویژگی های ساختاری آن می باشد. پایگاه داده محل ذخیره سازی اطلاعات تجزیه و تحلیل شد ه می باشد که گاهی اوقات به عنوان شاخص موتور های جستجوگر مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش نتایج موتور جستجو  یا  Results Engine محل ذخیره سازی رتبه سایت خواهد بود. این جز می باشد که اندازه گیری می کند که کدام صفحه  باید در رتبه های بالایی صفحات سایت به نمایش در بیاید.

پس از آن که تمام مراحل گفته شده طی شد ، موتور جستجوگر مورد نظر آماده پاسخ گویی به جستجوی کاربران می باشد. استفاده کنندگان چند کلمه یا عبارت را در جعبه جستجوی یا Search Box موتور وارد می کنند و سپس با زدن Enter منتظر پــاسخ خود می مانند.
در اینجا کار موتور شروع می شود تا برای پاسخگویی به درخواست کاربر وارد عمل شود در ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده خود را که به موضوع جستجو شده مرتبط می باشد مشخص می کند. در مرحله بعد سیستم رتبه بندی وارد عمل شده آنها را از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط به نظم در می آورد تا تحت عنوان نتایج جستجو به جستجو گر نمایش می دهدنشان دهند.
در اینجا باید گفت که سیستم رتبه بندی موتور ها به عنوان قلب تپنده یک موتور جستجوگر محسوب می شود زیرا  اگر موتور جستجوگر بهترین و کامل ترین پایگاه داده  ذخیره کرده باشد اما نتواند پاسخ های مرتبطی به جستجو کننده  ارایه کند، یک موتور جستجوگر ضعیف محسوب می شود و در اینجاست که محبوبیت یک موتور می تواند مشخص شود.
آنچه که گفته شد اصول سئو در رتبه بندی ساخت سایت بود که هر متخصص اصول سئو در طراحی سایت مشتاق دانستن آنها می باشد تا به رتبه قابل قبولی نزد موتو رهای جستجوگر دست پیدا کند. در مقاله بعدی با نام بهینه سازی سایت به بیان مهمترین نکات در زمینه کدنویسی پرداخته خواهد شد.