بسم الله الرحمن الرحیم
وب ساز
ثبت نام ورود
نکته های بهینه سازی در طراحی سایت

نکته های بهینه سازی در طراحی سایت

طراحی اصولی سایت نیازمند رعایت نکته هایی می باشد که از آنها تعبیر به نکته های بهینه سازی در طراحی سایت می شود. نادیده گرفتن نکته های بهینه سازی در طراحی وب سایت موجب خواهد شد ساخت سایت برای وب مستر بازدهی لازم را نداشته باشد و نتواند آرمان های او را محقق کند.  در ادامه به هشت مورد از مهمترین نکته های بهینه سازی در طراحی وبسایت اشاره خواهیم کرد.

هدر ارزشمندترین مکان سایت

اکثر سایت های که در فضای مجازی وجود دارند در اولین قدم از ساخت وب سایت دچار یک اشتباه مهلک گرافیکی می شوند. به عنوان اولین نکته بهینه سازی در طراحی وبسایت باید گفت که قسمت بالای صفحات سایت ، مکانی با ارزش محسوب می شود که باید کلمات کلیدی مهم وب سایت خود را در آن قرار دهید و هرگز نباید آن را با لوگو های بزرگ شرکت ها و یا تصاویر گرفیکی پر کرد. اگر مایل هستید یک لوگو برای تمایز وب سایت خود از سایر رقبای طراحی سایت خود در ساختار سایت داشته باشید بهتر است از یک لوگو با عرض کوچک استفاده کنید تا تمام هدر سایت شما را به خود اختصاص ندهد.

استفاده از منو ناوبری گرافیکی

یکی دیگر از نکته های بهینه سازی در طراحی سایت که باید توسط کارشناسان طراحی سایت به دقت رعایت شود عدم استفاده از تصاویر گرافیکی در ناوبری سایت می باشد. لینک های داخلی درجه اول سایت باید شامل کلمات کلیدی سایت باشند تا توجه موتور های جستجوگر را به سمت خود جلب کنند.

اگر مجبور هستید از تصاویر گرافیکی در منو خود استفاده کنید به یاد داشته باشید که حتما ویژگی های  ALT  برای همه تصاویر موجود در منو سایت پرکنید.

ناوبری اسکریپت

در طراحی سایت آماتور از منو ناوبری اسکریپتی استفاده می شود. استفاده از منو اسکریپتی سبب مخفی ماندن لینک های مهم سایت از دید موتور های جستجوگر خواهد شد که مخالف نکته های بهینه سازی در طراحی وبسایت خواهد بود.

اگر بخواهیم برای منو ناوبری اسکریپتی مثالی بیاوریم باید گفت که استفاده از منو ناوبری اسکریپتی مانند تزریق سم به پیکره سایت می باشد و سایت ساخته شده را ازبه دست آوردن رتبه ارزشمند در موتورهای جستجوگر محروم خواهد کرد.

استفاده از شناسه در آدرس وب سایت

برخی از سایت های به هر بازدید کننده که ثبت نام می کند یک پارامتر منحصر بفرد اختصاص می دهند. این پارامتر یا شناسه جلسه با هدف جمع آوری آمار و اطلاعات مفید ویا  چگونگی رفتار با مهمان به آدرس هر صفحه اضافه می شود. طریقه استفاده از آن به این صورت می باشد  که اول آدرس صفحه سایت قرار دارد و سپس شناسه ای مانند(&session_id=)  که به آدرس اضافه می شود خواهد آمد. این عمل  مخالف نکته های بهینه سازی در طراحی سایت می باشد زیرا موجب تولید صفحات تکراری از نگاه موتور های جستجوگر شده و نمرات منفی برای صاحبان سایت  به دنبال خواهد داشت.

تغییر مسیر صفحات سایت

همیشه به یاد داشته باشید که با یک نظم مشخصی به ساخت وبسایت اقدام کنید که بعدا مجبور نشوید صفحات سایت خود را تغییر مسیر داده و در پوشه ای دیگر ذخیره کنید. تغییر مسیر صفحات سایت تجزیه و تحلیل سایت شما را توسط موتور های جستجوگر با مشکل جدی مواجه خواهد کرد و با نکته های بهینه سازی در طراحی وب سایت مخالفت خواهد داشت.

فریب جستجوگر ها از طریق متن پنهان

استفاده از متون نامرئی اگر چه برای انسان ها قابل مشاهده نمی باشد اما جستجوگر ها آن را به عنوان محتوی در طراح سایت محسوب خواهند کرد. کسانی که با بکار بستن این روش می خواهند موتور های جستجوگر را فریب دهند و آنها را به سمت خود علاقه مند کنند باید بدانند که این عمل ممکن است به محرومیت سایت در جستجو موتور های جستجوگر ختم شود.

استفاده از لینک های یک پیکسلی

یکی دیگر از روش های فریب موتور های جستجوگر استفاده از لینک های یک پیکسلی در طراحی متون سایت می باشد.

این لینک ها که اندازه بسیار کوچکی دارند توسط بازدید کنندگان طراحی سایت قابل مشاهده نخواهند بود و فقط با هدف فریب موتور ها در طراحی قالب سایت استفاده می شوند. به وب مستر ها تذکر جدی داده می شود که از فریب موتور های جستجوگر جدا خود داری کنند زیرا به ممنوعیت سایت از سوی موتور های جستجوگر ختم خواهد شد.

هشت مورد نامبرده شده از نکته های بهینه سازی در طراحی سایت محسوب می شوند که به هیچ عنوان نباید از سوی طراحان سایت و یا از سوی وب مستر سایت نادیده گرفته شوند.